İçeriğe geç

Zencefil Sarımsak Ezmesinin Sağlığa 8 Mükemmel Faydası

Zencefil ve sarımsak, Hint tıbbı Ayurveda’da yüzyıllardır kullanılan doğal bitkilerdir ve zencefil sarımsak ezmesi Asya mutfağında yaygın olarak kullanılan bir çeşnidir. Tedavi edici özellikleri bu bitkileri doğanın en güçlü şifacılarından ikisi yapar. Peki, düzenli olarak zencefil sarımsak ezmesi tüketmenin sağlığa faydaları nelerdir?

Zencefil Sarımsak Ezmesinin Sağlığa Faydaları

zencefil sarımsak ezmesi

 1. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon, dünya çapında en yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol seviyeniz varsa, zencefil sarımsak ezmesi seviyeleri normale döndürebilir. Zencefilin, arter duvarlarındaki kalsiyum birikintilerini temizleyerek yüksek kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır.

 1. Sindirime Yardımcı Olur

Özellikle şişkinlik ve gaz sorunu yaşıyorsanız, kendinize zencefil sarımsak ezmesi yapmak için mutfağa gidin. Hem zencefil hem de sarımsak, geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda’da sindirime yardımcı olan antibakteriyel özellikleri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Antienflamatuar özellikleri mide ülserlerini, ishali ve mide ağrısını da azaltır. Zencefilin, özellikle gastrointestinal sistemi koruduğu ve kabızlık, dispepsi, geğirme, şişkinlik, gastrit, epigastrik rahatsızlık (üst karın bölgesinde), hazımsızlık, bulantı ve kusma gibi durumları önlediği bilinmektedir.

 1. Ağrı ve İltihabı Azaltır

Sık sık baş ağrısı veya kas ağrısı yaşıyorsanız, ticari ilaçlardan vazgeçmek ve zencefil sarımsak macunu tercih etmek iyi bir fikir olacaktır. Popüler anti-enflamatuar ağrı kesici ilaçlar, uzun süre kullanıldığında ciddi yan etkilere neden olabilecek kimyasallar içerir. Zencefil sarımsak ezmesi ise herhangi bir olumsuz etkiye neden olmayan doğal bir ağrı kesicidir. Hem zencefil hem de sarımsak, iltihaplı dokuları tedavi eden ve ağrıyı azaltan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Zencefil sarımsak ezmesi migren, sırt ağrısı, kas ağrısı ve artriti hafifletmek için kullanılabilir. Araştırmalar ayrıca zencefilin adet öncesi sendromdan kaynaklanan ağrının giderilmesinde etkili olduğunu kanıtlamıştır.

 1. Göğüs ve Burun Tıkanıklığını Giderir

İster soğuk algınlığı gibi basit bir sorun, ister astım gibi ciddi bir komplikasyon olsun, zencefil sarımsak ezmesinin çoğu solunum yolu rahatsızlığının semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Hem sarımsak hem de zencefil balgamı gevşetebilir ve burun tıkanıklığını giderebilir. Zencefil ayrıca boğaz ağrısını hafifletir ve ağrıyan kasları rahatlatır. Sarımsak güçlü bir antibiyotik olarak kabul edilir ve sıklıkla soğuk algınlığı ve grip tedavisi için önerilir.

 1. Mide Kanserini Önler

Sarımsak, tümör büyümesine direnen bazı aktif anti-kanserojen elementler içerir. Çalışmalar düzenli olarak sarımsak tüketmenin mide, kalın bağırsak ve rektum kanserlerini önleyebileceğini tespit etmiştir. Zencefil, kanser önleyici özelliklerini içinde bulunan bazı keskin elementlere (gingerol ve paradol) borçludur. Bu elementler, kanser riskini azaltabilecek güçlü antioksidanlardır.

 1. Libido’yu Artırır

Zencefil ve sarımsağın, cinsel güdüyü artıran ve dayanıklılığı artıran afrodizyaklar olduğuna inanılmaktadır. Sarımsaktaki alisinin, kan dolaşımını iyileştirerek iktidarsızlığı tedavi ettiği bilinmektedir.

 1. Yaşlanmayı Geciktirir

Sarımsak, yaşa bağlı kronik rahatsızlıkların başlangıcını önleyen veya geciktiren antioksidanlara sahiptir. Bağışıklığı arttırdığına,  trombosit agregasyonunu, trombüsü (kan damarlarının içindeki kan pıhtıları), kanseri, serebral yaşlanmayı, artriti, katarakt oluşumunu engellediğine ve cildi gençleştirdiğine, kan dolaşımını iyileştirdiğine ve enerji seviyeleri artırdığına inanılmaktadır.

 1. Vücudu Detoksifiye Eder

Antioksidan özellikleri sayesinde taze zencefil sarımsak ezmesi detoks için etkili bir karışımdır. Toksinleri vücuttan temizleyebilir ve gençleşmenizi sağlayabilir.

Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir