İçeriğe geç

Şişkinliğe Neden Olan Gıdalar Tüketiyor Olabilir misiniz?

Farkına bile varmadan şişkinliğe neden olan gıdalar tüketiyoruz. Bu da bizi ağır, halsiz ve kasılmış hissettiriyor. Şişkinlik, sindirim sistemimizde gaz veya sıvı birikmesi veya bağırsaklarımızdaki bakterilerin belirli yiyecekleri parçalamakta zorlanması nedeniyle oluşur. Bu tür gıdalar, sindirilemeyen Fermante edilebilir Oligosakkaritler, Disakkaritler, Monosakkaritler ve Polioller anlamına gelen FODMAP gıdalar olarak kabul edilir. Basitçe söylemek gerekirse, sindirilmeden kalın bağırsaklara ulaşan ve oradaki bakteriler tarafından fermente edilen şekerlerdir ve bu süreç sırasında şişkinliğe ve gaza neden olurlar. Aşağıda, şişkinliğe neden olan gıdalar (FODMAP gıdalar) olarak kabul edilen sık tükettiğimiz 11 gıdayı listeledik.

Şişkinliğe Neden Olan 11 Gıda

 1. Elma

Elma, mucize meyve olarak kabul edilmesine rağmen, şişkinliğe, gaza ve hatta sindirim sorunlarına neden olan yiyecekler arasındadır. Antioksidanlar, fitobesinler, C vitamini ve pektin gibi sağlığa faydalı çok çeşitli bileşiklere sahiptir. Ama aynı zamanda lif içerir. Ve kalın bağırsakta fruktoz ile karıştırıldığında, büyük miktarda lif almaya alışık olmayanlarda başka sorunlara neden olmasının yanı sıra şişkinlik ve gaz kaynağı haline gelir.

 1. Turpgillerden Sebzeler

Lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası, çok sağlıklı olmasına rağmen, özellikle içerdiği çok miktarda lif nedeniyle çiğ yendiğinde sindirilmesi zor olan, şişkinliğe ve gaza neden olabilen turpgillere ait sebzelerdir.

 1. Sarımsak

Sarımsak gibi şişkinliğe ve gaza neden olan diğer gıdalar, çiğ olarak yenildiğinde durumu daha da kötüleştirebilir. Yemeklere eklediği lezzetin yanı sıra tıbbi potansiyelleri ile bilinen oldukça popüler bir bitkidir. Ancak fruktan içerdiğinden, şişkinlik, gaz ve hatta sık geğirmeye neden olabilir.

 1. Soğan

Lezzet arttırıcı bir gıda olan soğan, aynı zamanda içerdiği fruktanlar nedeniyle şişkinliğe neden olan gıdalar arasında yer alır. Ayrıca küçük miktarlarda tüketildiğinde bile asit reflü ve hazımsızlık gibi diğer sindirim problemlerini de tetikleyebilir. Soğanı pişirerek tüketmek bu şikâyetlerin yoğunluğunu azaltsa da, yine de mide ve bağırsak rahatsızlığına yol açabilir.

 1. Fasulye ve Baklagiller

Nohut, mercimek, soya fasulyesi ve yer fıstığı gibi fasulye ve baklagiller güçlü bir protein, sağlıklı karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır ve diyetimizin önemli bir parçasıdır. Diğer taraftan, bir şeker türü olan alfa-galaktosidr kaynağı olmalarından dolayı şişkinliğe neden olan gıdalar arasında yer alırlar. Şişkinliği ve gazı azaltmaya yardımcı olması için pişirmeden önce gece boyunca fasulye ıslatmayı deneyin.

 1. Süt Ürünleri

Laktoz intölaransınız olmasa bile, bazı peynir çeşitleri ve tam yağı süt dahil olmak üzere süt ürünleri tüketmek şişkinlik ve gaz oluşmasına neden olabilir. Bu, özellikle sindirimi zor olan bir süt şekeri olan laktozdan kaynaklanmaktadır. Çünkü vücudumuz laktozu sindirmek için gerekli bir sindirim enzimi olan laktaz’ı yeterli miktarda üretmeyi durdurmaktadır. Süt ürünleri ayrıca bağırsak astarındaki iltihabı ve diğer sindirim şikayetlerini tetikleyebilen kazein adı verilen bir protein içerir.

 1. Şeker Alkolleri

Sorbitol, ksilitol, manitol. Bunlar, granola barları, tahıl ve sakız gibi birçok işlenmiş gıdada şekerin yerini almak için kullanılan şeker alkolleri adı verilen düşük kalorili tatlandırıcılardır. Şeker alkolleri polioller oluşturur ve doğrudan bağırsak bakterilerinin besleneceği kalın bağırsağa gider ve daha sonra şişkinlik ve gaz gibi sindirim semptomlarını kışkırtır. Şişkinliğe neden olan diğer fruktozca zengin tatlandırıcılar arasında mısır şurubu, esmer şeker, şeker kamışı, pancar şekeri ve şeker kamışı suyu ve şurubu yer alır. Bal bile fruktoz içerir ve şişkinliğe neden olabilir.

 1. Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler, şişe ve teneke kutularda ticari olarak satılan alkolsüz, aromalı ve gazlı içeceklerdir. Meşrubat veya soğuk içecek olarak da adlandırılırlar. Karbondioksit içerdikleri için, bağırsaklarda şişkinliğe neden olan hava oluştururlar. Genellikle gaz çıkararak vücuttan atılırlar. Ancak bazı kişilerde sindirim sistemine sıkışır ve bazı ciddi ağrılı şişkinlik ve kramplara neden olurlar.

 1. Tahıllar

Fitik asit içeren pirinç, yulaf ve buğday da dahil çavdar ve arpa gibi tahıllar, şişkinliğe ve gaza neden olabilecek ve mevcut sindirim koşullarını kötüleştirebilecek zengin bir lif kaynağıdır.

 1. Tuzlu Gıdalar

Tuz kendi içinde doğrudan şişkinliğe ve gaza yol açmaz. Ancak özellikle çok fazla miktarda tuzlu yiyecekler yemek vücudunuzun suyu tutmasına neden olarak şişkinlik hissettirebilir. Daha da kötüsü, susuz kalmanıza neden olabilirler. Tuzlu yiyecekleri kontrol ederken gıda etiketlerini okuyup anladığınızdan emin olun ve günde önerilen 2.300 mg’ı aşıp aşmadığını kontrol edin.

 1. Mantar

Mantar, içerdiği polioller nedeniyle şişkinliğe neden olan gıdalar arasında yer alır.

Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir