İçeriğe geç

Lezzetli Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

İnternette her konuda bilgiye ulaşmak mümkün oluyor. Bu internetin gücünü gözler önüne serse de bilgiler doğru olduğu zaman daha da mutlu ediyor. Ne yazık ki bazı konu başlıklarında doğru bilgilere ulaşmak pek mümkün olmuyor. Hiç şüphesiz yemek tarifi ve püf noktaları konusunda da ağzı olan konuşuyor. Bir forumda nasıl iyi Türk kahvesi yapılır? Sorusunun cevabı olarak o kadar saçma cevaplarla karşılaştım ki bazılarının insan sağlığını olumsuz olarak etkileyeceğini söyleyebilirim.

Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın Yolları

İyi ve köpüklü Türk kahvesi yapmanın öncelikle bir rutin içerisinde değerlendirilmesi şarttır. Bazı yemek ve içecek tarifleri için bir tarif kitabına bağlı kalmak gerekebilir. Yalnız Türk kahvesi gibi konu başlıklarında kendi rutininizi oluşturursanız hep daha iyisine ulaşmanız söz konusu olacaktır.

Cezve Tercihi

İlk adım olarak seçtiğiniz cezvenin ideal boyutlarda olması şarttır. Bulunduğunuz yerde birden fazla cezve bulunuyorsa tam yarısına kadar dolduracak şekilde tarifi uygulayabilirsiniz. Yani iki kişilik bir kahve yapacaksanız iki fincan dolusu suyu cezvenize döktüğünüzde yarısını biraz geçmesi ideal boyutlarda olduğu anlamına gelecektir.

Kahve Tarifi

Her kahve fincanı için bir – bir buçuk çay kaşığı kahve kullanabilirsiniz. Eğer acı bir kahve olmasını istiyorsanız bu rakamın iki – iki buçuk çay kaşığı kahveye kadar yolu var. Ben suyu koyup ardından kahveyi ilave ediyorum. Bu şekilde ocağın altını kısık ateşte açıp beklemeye başlıyorum. Bilinenin aksine çok uzun karıştırmalara gerek yok. Bir süredir kahveyi suyun üstünde bırakıp pek karıştırmıyorum. Hatta hiç karıştırmadığım bile oluyor! Burada tek püf noktası suyun çok fokurdamadan altının kapatılmasıdır. Bu sayede ideal diyebileceğimiz kahve köpüğü elde edilecektir. Dilerseniz önce köpüğünü çay kaşığı yardımıyla ayırıp daha sonra kahveleri ilave edebilirsiniz. Kahveleri ilave ettikten sonra köpüğünü tekrardan eklersiniz.

Bunun için bir rutinin olması son derece önemlidir. Siz hep iki kişilik kahve hazırlıyorsanız bir anda 10 kişilik bir kahve hazırlarken kendinizi bulursanız hem yavaş kalır hem de yeterli yoğunluğa ulaşamayabilirsiniz. Bu sebepten tarifin yoğunluğunun iyi tercih edilmesi son derece önemli olacaktır.

Mutlu haftalar, kırk yıl hatırlı kahveler…

Tarih:Yaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir