İçeriğe geç

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

 

Halı tercihi kişiden kişiye değişen son derece önemli bir konu başlığıdır. Mutfak halısı, salon halısı gibi halı çeşitlerine en dikkatli şekilde göz atmak gerekiyor ve baştan aşağı dikkatli bir şekilde incelemek son derece büyük bir önem taşıyor.

Peki ama halı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor. Önceliğimiz ne olmalı ve nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle halıyı nerede kullanacağınıza göz atmanız gerekmektedir. Halının büyüklüğü son derece önemlidir. İnsanlar genellikle halının renk ve modeline göz atarlar ama aldığınız yere çok büyük yada çok küçük olur.

İmkanınız varsa halıyı sereceğiniz alanın ölçülerini muhakkak halı almaya gitmeden önce alınız. Bu konuda hassas olmanız tercihinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Sıra renk uyumuna geldi.

Halı Seçerken Renk Uyumu

Halı tercihiniz için ilk önemli konu başlığını geride bıraktık. Şimdi pek çok insan tarafından çok önemli olduğuna inanılan ikinci konu başlığına geldi sıra… Halı seçerken renk uyumu çok önemlidir. Herkes tarafından kabul edilen beyaz, gri ve sizin mobilya yada odanızla uyumlu olan renkler ve o renklerin ana renkleri bulunması son derece önemlidir. Alakası olmayan renk tonları ise sadece komik durmasını sağlayacaktır.

Zıt Tonlardan Uzak Durun!

Açık kahve bir yemek odasına, kırmızıya çalan kahverengi bir halı aldığınız zaman renk uyumu sağlamazsınız. Aksine inanılmaz göze batan bir ikili oluşturmuş olursunuz. O sebepten renk uyumuna dikkat etmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Son konu başlığı da satıcılardır. Satıcılar çoğunlukla size en pahalı olan ürünü satmaya çalışacaklardır. Onların söylediklerinin büyük bir kısmı mantıklı gelse de doğru olduğundan emin olsanız da değerlendirmelerinizi objektif bir şekilde göz önüne almanız gerekmektedir.

Showroomlarda güzel ışık altında kocaman ve güzel görünen takımlar sizin evinize gittiğinde küçük ve daha değersiz görünecektir. Aynı durum tabi ki halılar için de geçerlidir.

Tarih:Dekorasyon

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir