İçeriğe geç

Birinin Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır

İnsan ilişkilerinde en fazla yara veren konu başlıkları arasında hiç şüphesiz yalan ilklerde yer alır. Bir insanın yalan söylediğinin anlaşılması kadar onu yalan söylediğinde anlayacak kadar tanımakta önemlidir. Peki yalan konusunda ne yapmak gerekir? Nasıl bir yol izlemeli ve yalanı nasıl anlamalı

Yalan Nasıl Anlaşılır

Bunun iki farklı yolu vardır. Birincisi karşınızda ki kişinin doğru veya yalan söylediğini anlayacak kadar iyi tanımak gerekmektedir. Yalan söylediğini anlamanın ikinci yolu ise iyi bir takipçi yada gözlemci olmaktan geçer. Sorduğunuz sorular vasıtasıyla karşı tarafın yalan söyleyip söylemediğini hemen anlayabilirsiniz. Bu da karşı taraf doğru söylüyorsa yada yalan söylediğini anlamayı başaramadıysanız size zarar verebilir. Hem de psikolojik olarak sizi yıpratır.

Ne Yapmak Gerekir

Yalan söylediğinden şüpheleniyor yada eminseniz peşine düşebilirsiniz. Birinin size neden yalan söylediğini sorgulamanız gerekir. Söylediği yalan sizi çok mu üzecek yoksa önemsemeyecek misiniz? Bu soruların cevaplarını iyi verin. Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız attığınız adımları buna göre çizebilirsiniz. Yalan konusunda farklı başlıkları bir arada değerlendirebilirsiniz.

Bazı durumlarda da yalanlar bir anda kendiliğinden ortaya çıkar ki böyle durumlar daha da can yakıcı olabilir. Gelelim işin diğer boyutuna, bir insanın yalan söylediği nasıl anlaşılır?

Kaçamak cevaplar veriyorsa, aşırı ezberlenmiş kalıp cümleler kuruyorsa, sizinle konuşurken başka yerlere bakıyorsa, konuyu kısa kesiyorsa, senaryo okur gibi konuşuyorsa büyük ihtimalle bir şeyler gizliyor olabilir. Bu durumda yapılması gereken işin üzerine gitmek olabilir. Çoğunlukla kişiler yalan söylediklerini anladıkları anda yada yazdıkları senaryo hakkında yorum yapıldığında gülümsemekten kendini alamaz yada aşırı reaksiyon gösterebilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda karşı tarafından söyleme ihtimali olan yalanın sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünerek başlayabilirsiniz.

Yalanlar Önemlidir

İnsan ilişkilerini temelden sarsan bir konu olduğu için yalanların son derece önemli olduğunu belirtebiliriz. Bu sebepten yalan söyleyen kişilerin iyi tespit edilmesi gerekebilir. Uygun konu başlıklarının değerlendirilmesi ve yalanların buna göre ön plana çıkarılması gerekebilir. Yine de güven bir kere sarsıldı mı bir daha yerine koyulmayan bir kırıklık ortaya çıkabilir.

Tarih:Moda

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir