İçeriğe geç

Bir Hediyeden Çok Daha Fazlasını Arıyorsanız

Zamanın hediyelik eşya anlayışı da hızlı bir şekilde değişim gösteriyor. Günümüzde yeşile ve doğaya özlem katlanarak devam ettiği için hediyelerimizin renginin ve özelliğinin doğaya döndüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Halk arasında dikensiz kaktüs ismi ile bilinen sukulentler hem güzel görünümleri hem de kolay bakım yapılabilir özellikleri ile ayrılmayı başarıyor. Sizin için eğrisiyle doğrusuyla “hediyelik sukulent” olur mu? Sorusunun cevabını araştırdık.

Nedir Bu Sukulent – Diğer Çiçeklerden Farkı Ne

Bu tür pek çok çiçek deyip geçiştirdiğimiz güzelliği içinde barındırmaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dikensiz kaktüs olarak anılsa da aslında pek çok özelliği ile kendi farkını ortaya koyar. Bütün kaktüsler sukulent sınıfında yer alırken, bütün sukulentler kaktüs değildir. Bu özelliğinden dolayı sukulentlere dikensiz kaktüs ismini vermek doğru bir isimlendirme olmayacaktır.

Diğer çiçeklerden farkı ne? Sorusunun cevabı ise çok güzel görüntüye sahip olmaları pek çok farklı iklime adapte olmaları, büyük bir kısmının rahatlıkla çiçek açması ve kolaylıkla solmamasıdır. Bir de şu ana kadar bizim coğrafyamızda çok fazla türü bulunmadığı için dikkat çekici bir yapıya sahip olduklarının da altını çizmek gerekiyor. Bu sebepten kaktüs familyasından ayrılan özellikleri olduğu kadar kolay bakım özelliği bakımından da sukulentlere başvurulabilir.

Sukulent Çoğaltmak Zor mu

Pek çok çiçekte olduğu gibi sukulentlerde de birtakım inceliklere dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin köklerinden ayırmak, tohum kullanmak ya da çelikleri yardımıyla ayırmak gibi seçeneklerden faydalanarak sukulenti çoğaltabilirsiniz. Yalnız bu bile bütünüyle zorluk olarak ön plana çıkmayacaktır. Bazı türlerinin diğerlerinden daha nazlı olduğu ve iklim konusunda seçici olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu ailenin bütün türlerinin ülkemizin pek çok coğrafyasına kolaylıkla adapte olabilecek şekilde büyütüldüğünü de belirtmekte fayda var.

Sukulent Fiyatları – Fiyat Aralığı – Bakım Konusu

Hepsinden önemlisi aldığınız ürüne göre sukulent fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Bazen çok gösterişli ve nadir bulunan bir sukulent alırken ciddi fiyatları gözden çıkarmamız gerekirken bazen daha ekonomik bir şekilde de satın alabiliriz. Bunun için internetten uyun araştırmaları yaparak sizi farklı ve kaliteli bilginin yer aldığı bir adrese yönlendirmek istedim. Söz konusu olan sukulent fiyatları ve farklı sukulent modelleri olduğunda bu siteyi kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bakımı zor mu? Bütün canlılar gibi gıda ve ısı – ışık ihtiyacı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Uygun şartların sunulması durumunda bakımı zor değil. Yine de süs bitkisi olarak görülmesi de pek doğru değildir. Çoğunlukla bu tarz bitkiler dekoratif amaçla satın alınır ve yerini değiştirmek pek istenmez. Satın alanlar bu ürünlerin dekoratif güzelliklerini sergilemeyi amaçladıkları için onları kendi kafalarında belirledikleri bir rafa yada ışık görmeyen bir köşeye mahkum bırakabilir. Bu da sukulentlerin büyümesi için gerekli olan ışık ihtiyacını elde etmelerini zorlaştırdığı için büyümelerinin ve çiçek açmalarının önünde engel olacaktır.

Sukulent ve Teraryum Kardeşliği

Ciddi anlamda bir sektör haline gelmeye başlayan teraryumların en büyük dostları hiç şüphesiz sukulentlerdir. Kendi başlarına bir habitat olarak ön plana çıkan fanus şeklinde ki ormancıkların içerisine yerleştirilen sukulentler hem güzel bir görünüm kazandırır hem de fanus ile bütünleşirler.  Çok uzun boylu olmayan bodur bitkiler oldukları için fanusun içini tam olarak doldurma görevleri de sukulentlere ait olacaktır. Bunun için ayrıca açılan kurslara göz atılabildiği gibi aynı şekilde internette satılan teraryum örneklerinden de satın alabilirsiniz.

Benim size naçizane tavsiyem teraryum ile uğraşmadan önce bir sukulentin bakımı konusunda bilgi sahibi olmanızdır. Bu sayede hem mantıklı bir şekilde bakımının nasıl yapılması gerektiğini öğrenirsiniz hem türlerin küçük nazlarının neler olduğunu, ne zaman su istediğini, ne zaman küstüğünü daha net bir şekilde görmüş olursunuz.

Sukulent Bakmak İsteyenlere Öneriler

Bütün çiçek severler yada hayatlarının belirli bir döneminde çiçek besleyenler sukulent beslerken zorluk çekmezler. O türün ışık ihtiyacının karşılandıktan sonra nasıl çiçek açıp büyümeye başladığını gördükten sonra tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşarsınız.

Sukulent bakımı son zamanlarda ünlense de birbirinden bağımsız pek çok farklı bitkiyi kapsadığı için günlük hayatımızda karşımıza çok çıkan bir bakım türü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hatta bazen normal çiçek olarak gözlemlediğimiz pek çok türün de sukulent olduğunu öğrenip şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Fiyatları, bakımı ve diğer özellikleri konusunda kafanıza takılan bir soru işareti olursa yorum bölümünden bize yazarsanız memnun oluruz. Elimizden geldiğince bu konu başlığında siz değerli ziyaretçilerimizi aydınlatmak isteriz.

Kaktüs Bakımından Farkları Nelerdir

Son olarak yazımızın başında da değindiğimiz bütün kaktüsler sukulenttir. Sözünün karşılığı olarak kaktüs bakımından farkları nelerdir sorusunun cevaplarını açmak isterim. Öncelikle sukulentler kaktüs olmadıkları için yaprak genişliklerine bağlı olarak su ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Bildiğiniz üzere kaktüs türleri çoğunlukla az su ile uzun zaman yaşabilirken sukulent türleri genel olarak çok fazla sudan hoşlanmazlar. Hatta kalanşolar bile fazla su verildiği zaman yaprakları doygunluğunu yitirmeye başlar.

Arasında ki farklar benzerliklerinin yoğunluğundan kaynaklanır. Kaktüsler çok su ihtiyacına sahip olmazken sukulentlerde suyu sevmezler. Yine de ikisinin sulanma periyotları kıyaslanacak olursa kaktüsler daha uzun süre boyunca suya ihtiyaç duymazken sukulentler biraz daha ihtiyaçlarını çok gösterebilirler. Bunun dışında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bize danışabilirsiniz.

Tarih:Yaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir